تبلیغات
فان پرتال - وقتی مایعی روی لپ تاپ ریخت چه کار کنیم؟؟؟؟؟؟

دسته بندی موضوعات

آرشیو مطالب

آمار و اطلاعات

  کل بازدید:
  بازدید امروز :
  بازدید دیروز :
  بازدید این ماه :
  بازدید ماه قبل :
  تعداد نویسندگان :
  تعداد کل پست ها :
  آخرین بازدید :
  آخرین بروز رسانی :

وقتی مایعی روی لپ تاپ ریخت چه کار کنیم؟؟؟؟؟؟

نوشته: مهدی حسینی در: شنبه 1 بهمن 1390 | نظرات()

برای همه ی ما ممكن است پیش بیاید كه هنگام نوشیدن چای .آب یا مایعاتی دیگر در كنار لپ تاپ یا كامپیوتر روی لپ تاپ ,‌موبایل یا كیبرد یا هر وسیله ی الكتریكی دیگر مقداری از آن مایع بریزد.

در چنین مو قعی است كه پیش خودتان می گویید لپ تاپم از دست رفت ….!

مطمئنا با دقت بیشتر می توان از وقوع چنین اتفاقی جلوگیری كرد اما احتمال رخ دادن آن هم همچنان وجود دارد.

معمولا وقتی چنین مساله ای پیش می آید افراد عكس العمل های مختلفی دارند . بعضی ها دست و پای خود را گم كرده و باعث می شوند كه آسیب جدی تری به وسیله ی مورد نظر وارد شود. اما در این مقاله می خواهیم به نكاتی اشاره كنیم كه كمترین خسارت ممكن را ببینید.

خب اولین و مهمترین نكته كه تاثیر بسزایی در سلامتی وسیله ی شما دارد این است كه به فورا آن را خاموش كنید !

معمولا  وقتی گوشی موبایل با مایعی تماس پیدا می كند خود به خود خاموش می شود در این موقع است كه عكس العمل شما نسبت به آن سرنوشت ساز می شود. برخی فورا برای اطمینان یافتن از سلامت گوشی خود سعی در روشن كردن مجدد آن دارند كه این عمل فقط باعث اتصال در مدارات وسیله و در نتیجه خسارت بیشتر می شود.

پس نكته اولی كه حتما باید به یاد داشته باشید!

*به هیچ وجه برای روشن كردن وسیله وسوسه نشوید !

نكات مهم دیگری هم وجود دارند كه انجام به موقع و درست آن ها از آسیب دیدگی جدی جلو گیری می كند.

نكات به ترتیب گفته شده اند اما بعضی مراحل آن در تمام مواقع لازم نیست.

*اگر لپ تاپ خود به خود خاموش نشد شما حتما آن را خاموش بكنید!

سریعا كابل های متصل به آن (كابل برق.‌شارژر .  هارد اكسترنال و …) را جدا كنید. همچنین اگر وسیله ی مورد نظر باتری داشت حتما باتری آن را هم خارج كنید.


*وضعیت وسیله را طوری قرار دهید كه از پخش شدن بیشتر مایع در آن جلو گیری شود.

* وضعیت وسیله را طوری قرار دهید كه در جهت خروج مایع از آن باشد. معمولا در كیبرد و لپ تاپ ها می توانید آن را بر عكس رو به زمین بگیرید تا مقداری از مایع خارج شود.

*سطح آن را با یك حوله یا دستمال پاك كنید . البته توجه داشته باشید كه مایع بیشتر پخش نشود.

*بعضی از كیبرد ها یك لایه ی بیرونی دارند كه از ورود آب جلو گیری می كند در این صورت فورا مایع را از روی سطح آن پاك كنید.

*در صورتی كه مایع به داخل لپ تاپ شما نفوذ كرده می توانید در صورتی كه تمایل داشتید آن را باز كنید و تا جایی كه ممكن بود كارت ها و درایو های  مختلف روی آن را جدا كنید تا صدمه نبینند.( در صورتی كه فكر می كنید توانایی لازم برای باز كردن لپ تاپ خود را ندارید حتما آن را به دست افراد متخصص بسپارید.)

*اگر مایعی به جز آب روی آن ریخته بود با اسپری های هوا یا یك وكیوم پودر های باقی مانده را پاك كنید.

همچنین در صورتی كه بعد از خشك شدن مایع(‌مثل نوشابه یا هرچیز دیگر)‌خواستید آن را پاك كنید حتما بررسی كنید كه با چه ماده ای پاك می شود معمولا می توان آن را با الكل یا حتی آب شستشو داد.

*یكی دیگر از مراحل مهم،خشك كردن است !

-خشك كردن می تواند بسته به شرایط به روشهای مختلفی انجام بگیرد.

مثلا می توان سطح آسیب دیده را فقط در معرض جریان هوا قرار داد تا خشك شود. در این صورت باید به مدت 1 تا 2 روز سطح آن را آزاد بگذارید تا هوا جریان داشته باشد.

-خشك كردن با گرما:‌می توانید وسیله را در شرایطی كه گرمای ملایمی به آن برسد قرار دهید تا خشك شود. معمولا با قرار دادن بالای رادیاتور یا مكان هایی كه خشك و گرم اند می توان این كار را كرد.در این صورت

باید حداقل 12 ساعت آن را در چنین شرایطی بگذارید.(‌این روش توصیه نمی شود چون باعث ذوب شدن بعضی قطعات موجود در برد می شود همچنین امكان اكسید شدن آن)

اما حتما به این نكته توجه داشته باشید اگر با سشوار یا وسیله ی دیگری می خواهید این كار را بكنید حتما آن را روی حالت خنك كننده اش قرار دهید البته به هیچ وجه استفاده از چنین روشی توصیه نمی شود چون این كار باعث می شود كه رطوبت بیشتر نفوذ كند و باعث اكسید شدن برد و مدار ها شود. همچنین رطوبت نفوذ كرده ممكن است باعث ایجاد اتصال در مدار ها و باعث خراب شدن برد آسیب دیده شود.

پس اگر وسیله ی شما آسیب دید بهترین راه داشتن صبر و گشتن به دنبال روشی مناسب با آسیب دیدگی است.

در صورتی كه مایع بر روی آن ریخت خونسردی خود را حفظ كرده و با توجه به نوع مایع به دانبال پاك كننده ی مناسب باشید.

برای خشك شدن هم بهترین راه خشك شدن بر اثر جریان هواست ! با اینكه مدت زمان بیشتری لازم دارد اما بسیار مناسب تر از روش های دیگر است.

در آخر هم لپ تاپ خود را سر هم كنید و آن را روشن كنید ببینید همه چیز درست كار می كند یا نه در صورتی كه مشكلی وجود داشت تعمییر آن را به افراد متخصص بسپارید.

*هشدار:‌در صورتی كه وسیله ی شما گارانتی دارد به هیچ وجه آن را باز نكنید و فقط مراحل اولیه را برای جلو گیری از صدمه انجام دهید.*

آخرین بازی های آنلاین :
تمامی حقوق در انحصار این وبگاه میباشد و هرگونه كپی برداری غیر مجاز و شرعا حرام است. طراحی شده توسط : آریاتمپ